17 sierpnia, 2011

"Obrzęd" Matt Baglio


Recenzja zdobyła 1-sze miejsce
 w konkursie na "Recenzję tygodnia"
na portalu"Jeśli myślisz, że szatan nie istnieje, piekielnie się mylisz!"


Zło,szatan, demony, opętania, uwolnienia, egzorcyzmy, obrzędy - to jakby ciemna strona wiary, wielokrotnie omijana w dyskusjach przez osoby wierzące, jak i samych księży. Ma się wręcz wrażenie, że (bynajmniej w Polskich wioskach) tkwi cicha umowa: "nie wywołuj wilka z lasu". Co ciekawsze, mimo iż o egzorcyzmach, opętaniach mówi się i pisze znacznie więcej niż w latach wcześniejszych, wiele osób woli korzystac z pomocy wróżek, wróżbitów, kart tarota, miejscowych wiejskich "czarowników" i zamiast wpierw udac się do księdza wędrują tłumnie (mimo iż oficjalnie nie wierzą w czary) do miejscowych "szamanów", a to wylewających wosk nad głową, a to szepczących niezrozumiałe wyrazy przy ciele lub koszulce ofiary w celu wypędzenia złych mocy.

Skąd to się bierze? Cóż, nasz naród od dawien dawna zaaferowany gusłami zdaje się nie byc chętnym do kontaktu wpierw z księdziem, mimo iż większośc wierzących to katolicy. Woli się wierzyc w pecha, w nieszczęścia chodzące parami, a największa moc zła, sprawdza się działając w ukryciu. I co wy na to? 

Powieśc "Obrzęd" napisana przez młodego dziennikarza, raportera Matta Baglio nie jest jedyną pozycją książkową dotyczącą tematyki egzorcyzmów na rynku. Jednak czytając akurat tę książkę, mimo iż jest powieścią debiutancką, napotkacie w niej na wiele przypisów z tytułami książek mówiących o tych obrzędach, a co więcej mnóstwo cytatów z Biblii. 

Powieśc-reportaż, napisana na faktach autentycznych, mówi o drodze do posługi egzorcysty księdza Garego Thomasa. 52letni Garry, żegna się z funkcją proboszcza parafii Los Altos w Kaliforni i na wezwanie biskupa wyrusza do Rzymu, do kolegium NAC, w celu szkolenia się na "Kurs dla egzorcystów". 

Młody autor w ciekawy sposób wprowadza czytelnika w tajemnice współczesnych egzorcyzmów. Opowiada, na podstawie doświadczeń księdza, o obrzędach i ich rodzajach, o działaniach księży, bo każdy ma swój indywidualny sposób na wypędzenie demona, o sposobach rozpoznawania opętania, o teologach pełnych wątpliwości, o ciągłej walce dobra ze złem. 
Dodatkowym atutem pisarza jest fakt ujęcia egzorcyzmów od strony praktycznej oraz od momentu uczenia odprawiania ich, uczenia w sposób praktyczny na kursie dla egzorcystów, a następnie o praktyce egzorcysty.Szczegółowo ujawnia reakcje osób opętanych, sposoby zachowania.

Tym co wzbudza uznanie dla autora jest profesjonalne podejście do tematu "obrzędów", ujęcie ich z teoretycznej i praktycznej strony, przedstawienie mnogości publikacji w przypisach powieści na temat egzorcyzmów. Dodatkowym atutem jest odpowiednie wyważenie faktów od posługi kapłańskiej do szczegółowych obrzędów uwalniania ofiar od opętania demonicznego.
Co ciekawe, każdy narodzony człowiek jest poddany egzorcyzmowi podczas chrztu świętego, który ma za zadanie zmycie grzechu pierworodnego. 

"Obrzęd" to rzetelna powieśc - reportaż, o walce dobra ze złem, walce człowieka i księży w imię Boże przeciw Szatanowi i demonom, o przygotowaniu kapłanów do posługi egzorcysty, o powołaniu, niebezpieczeństwie okultyzmu i satanizmu, a również rzetelne przedstawienie informacji o obrzędach w Piśmie Świętym. W książce również możemy wyczytac o ostrzeżeniach przed samozwańczymi egzorcystami. Często podają się za nich wróżbici, znachorzy i bioenergoterapeuci. Niepowołani działają wbrew przykazaniom i za pieniądze, co przynosi z powodu niewiedzy opłakane skutki. Autor powieści tłumaczy to słowami: "Tam gdzie maleje wiara, wzrasta zabobon"(str.86).

Na podstawie książki Matta Baglio nakręcono film "Egzorcyzm" z doskonałą obsadą, jednak po przeczytaniu książki czuję niedosyt w stosunku do ekranizacji. Ale, która ekranizacja w pełni oddaje książkę? Właściwie żadna. 
Z mojej strony po przeczytaniu powieści "Obrzęd" polecam (mimo wszystko) ww. film, a także strony do przeglądnięcia:Kościół, wiara. Egzorcyzmy

Pamiętajcie: "Główną sztuczką diabła jest przekonanie człowieka, że nie zasługuje na przebaczenie Boga. To największe kłamstwo demona sprawia, że nie wierzymy w miłosierdzie Boga". (cyt.str 221)."9 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie. Już sama okładka by mnie zainteresowała. Pozdrawiam cieplutko :*
  Aha- dodaję do obserwowanych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawie się czyta. Co więcej, włos jeży się na skórze!

  OdpowiedzUsuń
 3. Główną sztuczką diabła jest przekonanie człowieka że nie istnieje...
  Muszę koniecznie sięgnąć po tą książkę. Tak sobie czytam i chyba porusza niemal w całości tematy, którymi interesuję się od bardzo dawna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przeczytać,ciekawi mnie świat duchowy. Wierzę,że istnieje więc książka dla mnie obowiązkowa :). Piękna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Obrzęd jest wart przeczytania. Ale "Czerwony kościół" też jest wart uwagi. Czytam i momentami naprawdę się boję. ;)Już niedługo recenzja. Może jutro. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesuje mnie taka tematyka, ale po takich książkach i filmach z reguły potem ciężko mi zasnąć ze strachu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. BYłam na tym filmie w kinie, bardzo dobry film, choć trochę się bałam. Ale po takie mądre ksiązki/filmy warto sięgać. Nie wiedziałam, że to na podstawie książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj Anetko :)
  W takim razie tym bardziej polecam książkę. Ja wpierw przeczytałam, a później obejrzałam. W filmie bardzo wielu scen brakuje, właściwie to mocno okrojona wersja książki. Są też różnice, chociażby ksiądz przygotowujący się do roli egzorcysty nie jest młody jak w filmie, ale to 52-letni mężczyzna. Ale opłaca się. Film również mi się podobał :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję wyróżnienia! Recenzja rzeczywiście rzetelna. Pozdrawiam ciepło i zapraszam do siebie: http://ksiazkowakrainalagodnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń