13 sierpnia, 2011

"Mechanizm serca" Malzieu Mathias

„Czuję jakby we mnie padał deszcz, a jednocześnie świeciło słońce.”

Baśń dla dorosłych-jak określają tę książkę czytelnicy, z powodzeniem można podsumować powyższym cytatem.
Autor zawarł w książce, szereg wyraźnych sentencyjności. Francuski pisarz Mathias Malzieu, pod osłoną bajkowej woalki, mówi o tym, co istotne: o miłości, nietolerancji, dyskryminacji i zazdrości.

16 kwietnia 1874 roku, na peryferiach zaśnieżonego Edynburga, lekarkę, uznawaną przez miejscowych za wiedźmę, odwiedza młoda kobieta.
Mrożąca okolicę zima, zdaje się symbolicznie ogłaszać smutną tajemnicę. Otóż, za chwilę, Doktor Madline powita na świecie niechciane dziecko, następne z wielu porzuconych. Jack-bo tak ma na imię chłopiec, tuż po porodzie, nie jest nawet przytulony przez mamę. Mało tego, iż jest pozbawiony matczynego ciepła, okazuje się, że jego serce zamarza. Czy na skutek braku miłości? Jedynym ratunkiem okazuje się wszczepienie mechanicznego wspomagacza. Otrzymuje od „lekarki” zegar z kukułką, który po zamontowaniu do jego maleńkiej klatki piersiowej, usprawnia pracę serca i pozwala chłopcu przeżyć. Jedynym warunkiem jest, aby nigdy się nie zakochał.

Lata mijają. Nadopiekuńcza Madline wychowuje przybranego syna, starając się uchronić go od intensywnych przeżyć, mogących uszkodzić jego delikatne serce. Po ukończeniu 10 lat, lekarka zabiera chłopca na wycieczkę do miasta. Jack w trakcie spaceru, zauważa uliczną śpiewaczkę, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia… 

Jak potoczą się losy chłopca z zegarosercem? Tego dowiesz się, po przeczytaniu baśni dla dorosłych.
Fabuła jest nieskomplikowana. Postaci-zaledwie kilka. Autor koncentruje się na uczuciach. Mówi o miłości: zarówno jej braku, jak i nadmiarze, ale również zwraca uwagę na odmienność, kalectwo, nietolerancję.
Moim zdaniem, największą koncentrację czytelnika, pisarz pragnął skierować na metaforyczny przekaz.
Każdy szuka miłości. Im bardziej się kocha, tym istnieje większe prawdopodobieństwo zranienia. Lecz jak mówi stare porzekadło: tak jak nie ma dymu bez ognia, tak nie ma miłości bez cierpienia. Warto ryzykować.
Warto sięgnąć po tę książkę. Zawarty w niej szereg symboli, kryje uniwersalne prawdy. 

Mathias Malzieu, francuski pisarz, 
to również wokalista rockowej grupy Donysos.
„Mechanizm serca” doczekał się ekranizacji, 
do której nakręcono piosenkę wykonaną przez autora książki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz