11 sierpnia, 2011

"Vacław i Lena" Haley Tanner

Oceniam książkę na bardzo dobrą. Dlaczego? Ponieważ zaskoczył mnie debiut pisarki. Debiuty są startem w pisarską przyszłość lub nie. Z pewnością falstartem nie jest książka Haley Tanner. 

Chociaż początkowo zbyt mało wartka "akcja" daje czytelnikowi poczucie monotonności to dalsza część książki nabiera tempa i niespodziewanych zwrotów. Zaskakująca, życiowa, smutna,wesoła z barwnie przedstawionymi postaciami, ich światem i światami, marzeniami, problemami,lękami wreszcie z miłością.Magia jest wszechobecna. Nie chodzi o tę, której można by się w pierwszym rzędzie dopatrywać w magicznych sztuczkach. Magia jest wszechobecna w nas. To dzięki niej urealniają się marzenia, a także dzięki niej pokonujemy trudności, od tych najmniejszych do tych, które wolelibyśmy zatrzeć na zawsze w najgłębszych zakamarkach pamięci. 

Vaclav i Lena mieszkają na Brooklyn'ie. Zapoznają się w wieku dziecięcym. Jako emigranci z Rosji spędzają ze sobą mnóstwo czasu planując magiczne przedstawienia, mając wspólne korzenie i cele do zrealizowania. Z pozoru dwójka niczym nie wyróżniających się dzieci. To jeden z kolejnych etapów w ich życiu jaki autorka przedstawia w czterech częściach książki.
Pierwsza część daje nam poczucie przewidywalności, po to, aby w następnych zaskoczyć i dotknąć najbardziej wrażliwych miejsc w sercu.Porządek, dziecięcy spokój wiara w bezpieczeństwo zostają zburzone, by na powrót móc odzyskać to wszystko po latach?

Kim jesteśmy? Kim się stajemy? Jak na nasze losy wpływają decyzje lub zaniedbania innych? Jak na nasz los wpływają tajemnice? Jaką rolę odgrywa magia?Magię może odkryć każdy z Nas. Jeśli chociaż odrobinkę uwierzy... :) A z pewnością ma szansę ją odnaleźć jeśli przeczyta tę książkę.

 Książka otrzymana dzięki uprzejmości serwisu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz